Jak działa EKUZ i czy zastąpi ubezpieczenie turystyczne?

pic

Zacznijmy od tego: EKUZ to nie ubezpieczenie turystyczne! Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego gwarantuje za granicą dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej, niezbędnej w sytuacji poważnego zagrożenia życia i zdrowia. EKUZ to zdecydowanie za mało, by można było wyjechać na wczasy bez obaw o koszty leczenia, którego mógłby potrzebować turysta.

Karta EKUZ staje się coraz popularniejsza wśród polskich turystów. W 2017 roku wydano aż 3,39 tys. jej egzemplarzy, co stanowiło wzrost w porównaniu do liczby kart wydanych w 2016 roku aż o 29%. I choć wyrobienie EKUZ powinno być obowiązkowym elementem przygotowań do każdej zagranicznej wyprawy, to karta ta nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego.

Wąski zakres świadczeń, które można otrzymać w ramach EKUZ, to nie jedyny mankament Europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Jej posiadacze powinni mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do Polski w większości krajów, w których funkcjonuje EKUZ, nawet podstawowa opieka medyczna jest częściowo odpłatna. A EKUZ uprawnia do dostępu do świadczeń zdrowotnych na zasadach takich, jakie obowiązują w danym kraju, a nie w kraju, którego obywatelem jest posiadacz karty. Tymczasem koszty wizyty u lekarza w Belgii, Holandii czy na Cyprze to koszt rzędu nawet 20-40 euro - i tylko w przypadku części tej kwoty pacjent będzie mógł liczyć na zwrot wydatku.

Warto również mieć świadomość powszechności prywatnych gabinetów czy ośrodków zdrowia za granicą. W ich przypadku nawet z EKUZ nie będzie można liczyć na refundację kosztów leczenia. Całą kwotę widoczną na rachunku przyjdzie uregulować pacjentowi.

Na baczności powinny się mieć osoby uprawiające sporty ekstremalne lub sporty podwyższonego ryzyka. Pojedyncza akcja ratownicza w górach może kosztować nawet kilka tysięcy euro, z kolei w przeważającej części państw europejskich koszty ratownictwa ponosi wyłącznie poszkodowany.

EKUZ nie zapewni również pokrycia kosztów transportu turysty do kraju.

Wybierając się w daleką podróż, warto być świadomym skali kosztów, jakie może nieść za sobą wypadek lub choroba za granicą. By skutecznie zabezpieczyć się finansowo na nieprzewidziane okoliczności, niestety trzeba sięgnąć do portfela i wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Kilkadziesiąt złotych wydane na polisę może skutecznie ochronić nas przed horrendalnie wysokimi rachunkami za leczenie na wakacjach.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje