30.09.2018
Koniec papierowych zwolnień lekarskich już w grudniu. L4 zostanie zastąpione przez e-ZLA
Od 1 grudnia 2018 r. jedynym akceptowanym przez ZUS rodzajem zwolnienia lekarskiego będą e-zwolnienia (e-ZLA). Zmiana ma na celu uproszczenie procesu obsługi zwolnień chorobowych, odciążając zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Otrzymując elektronicznie zwolnienie lekarskie zaraz po jego wystawieniu przez lekarza, pracodawca eliminuje ryzyko pomyłek. Nie musi kontrolować przepływu tego rodzaju dokumentów, upewniając się, że pracownik dostarczył zwolnienie w przepisowym terminie 7 dni od jego wystawienia. W konsekwencji przedsiębiorca może prawidłowo rozliczyć składki i świadczenia zatrudnionych, unikając ewentualnych korekt. Nie musi przy tym już samodzielnie dostarczać świadectw chorobowych do ZUS-u.
Płatnik składek posiadający profil PUE ZUS ma dostęp do e-ZLA swoich pracowników na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Pracodawca może skorzystać z usługi powiadomień mailowych lub SMS-owych - wiadomości będą wysyłane mu zaraz po wprowadzeniu zwolnienia lekarskiego do systemu. Jeśli dany zakład pracy nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz otrzymuje informację o tym w swoim systemie i wówczas drukuje zwolnienie dla pracodawcy.
W przypadku wystawienia zwolnienia chorobowego podczas wizyty domowej lekarz przekaże pacjentowi wydrukowane e-ZLA, po czym później uzupełni je w systemie lub wypisze je przy pacjencie, jeśli medyk będzie miał ze sobą komputer z dostępem do Internetu.
Jeżeli chory przestał być pracownikiem, jednocześnie pobierając zasiłek po ustaniu zatrudnienia, musi dopełnić odpowiednich formalności, by zachować prawo do poboru świadczenia. Sam wpływ elektronicznego zwolnienia do ZUS-u nie wystarczy. Należy jeszcze samodzielnie złożyć do ZUS-u wniosek o wypłatę zasiłku (na formularzu ZAS-53). Można to zrobić elektronicznie - dotyczy osób, które mają założony profil na PUE ZUS. Do złożenia dokumentu nie jest wymagany podpis elektroniczny.
Analogiczna ścieżka postępowania jak w powyższym przypadku (osób kończących zatrudnienie) na dotyczy osób prowadzących własna działalność gospodarczą oraz osób z nią współpracujących, a także duchownych i pracowników zagranicznych firm, którzy podlegają polskim przepisom ubezpieczeniowym.
30.09.2018
Dziękujemy.
Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje
Ubezpieczenie komunikacyjne
Ubezpieczenie nieruchomości
Ubezpieczenie turystyczne