Kalkulator ubezpieczenia OC

OC jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczenia majątkowego. Chyba każdy zna ten powszechnie stosowany skrót oznaczający ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa tego typu pozwala uniknąć odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego osobom trzecim. W przypadku zajścia takiej szkody, pokrycie jej skutków przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Ubezpieczenie OC jest łatwo dostępne u działających na polskim rynku firm ubezpieczeniowych. Szeroka oferta takich polis jest w dużej mierze spowodowana tym, że wśród wielu wersji tego produktu (np. dla poszczególnych grup zawodowych) część jest obowiązkowa. Najpopularniejsze ubezpieczenie OC, jedno z grupy ubezpieczeń obligatoryjnych, przeznaczone jest dla posiadaczy pojazdów mechanicznych – muszą wykupić je m.in.: właściciele samochodów czy motocykli. W razie wypadku komunikacyjnego chroni ono kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód poniesionych przez inne osoby. To jak duża suma pieniędzy zostanie wypłacona jako odszkodowanie zależy od konkretnego przypadku, maksymalną sumę gwarancyjną, czyli górną granicę, do której odpowiada ubezpieczyciel, określa natomiast ustawa. Obecnie kwota ta to 5 mln euro jeśli szkodę poniesie inna osoba lub 1 mln euro gdy straty zostaną poniesione w mieniu. To jednak nie jedyny rodzaj polisy OC, z jaką mogą mieć do czynienia konsumenci. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może mieć różny zakres i obejmować wiele sytuacji np. gdy ubezpieczony zaleje mieszkanie sąsiadów, jego dziecko zniszczy szkolny sprzęt lub pies zaatakuje przechodnia. Odszkodowanie dla pokrzywdzonych osób nie będzie wówczas pokrywane z kieszeni ubezpieczonego
więcej

Dalej
Ranking pakietów ubezpieczeń OC 2014-01-13

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Marta Ośko
Polisa OC - jak wybrać najlepszą? 2013-12-03

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Marta Ośko
Ubezpieczyłeś samochód? Odszkodowanie wcale nie jest pewne! 2013-09-27

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Jacek Kasperczyk
Ceny polis komunikacyjnych w dół 2013-08-27

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Co wspólnego ma telefon na kartę i OC? 2013-06-28

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Jakub Tomaszewski
Polisa OC chroni osoby trzecie, nie właściciela 2013-05-21

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

Jacek Kasperczyk