Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Wypadki w ruchu drogowym wywołują powstanie szkód majątkowych i osobowych. Sprawcy ponoszący winę za kolizję muszą pokryć straty poniesione przez poszkodowanych. Nie wypłacają jednak najczęściej odszkodowań z własnej kieszeni, ale są one przyznawane w odpowiedniej kwocie przez Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym właściciel pojazdu miał wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie komunikacyjne, obowiązkowe. Za brak OC grozi kierowcy nałożenie wysokich kar finansowych.

Każda polisa odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych ma taką samą konstrukcję, która uregulowana została przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Nie ma więc znaczenia, w której firmie ubezpieczeniowej właściciel pojazdu podpisze umowę ubezpieczeniową - zawsze będzie mógł liczyć z polisy OC na taki sam zakres ubezpieczenia.

Niemniej oferty cenowe OC zmieniają się i uzależnione są od wielu czynników. Składka na OC wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta, który zgłasza się po kalkulację. Firmy ubezpieczeniowe zwykle biorą pod uwagę zniżki wypracowane przez klienta z tytułu bezszkodowej jazdy i braku szkód ubezpieczeniowych w poprzednich latach. Zniżki mogą wynosić do 60 proc. podstawowej ceny ubezpieczenia. Za młody wiek kierowcy i brak doświadczenia w prowadzeniu samochodu, ubezpieczyciel może nałożyć na klienta obowiązkową zwyżkę ubezpieczeniową.

Polisa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy i podlega ona automatycznemu odnowieniu na kolejny rok, jeśli nie zostanie wypowiedziana przed upływem okresu wskazanego w umowie.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Gothaer
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

13.01.2014

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

03.12.2013

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

27.09.2013

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

27.08.2013

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

28.06.2013

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

21.05.2013