Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej typu komunikacyjnego jest obowiązkowym ubezpieczeniem, którego konieczność wykupienia oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Każda firma oferująca polisę OC dla kierujących pojazdami musi zapewnić taką samą ochronę klientom, ale ma dowolność w obliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej.

Jej wysokość będzie ostatecznie uzależniona od czynników związanych z samochodem oraz osobą właściciela czy współwłaścicieli. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu auta, ilość wypadków i dotychczasowych szkód, model i markę oraz wiek pojazdu czy też charakter jego użytkowania. Można uzyskać zniżki za bezszkodową jazdę i zwyżki ubezpieczeniowe, podnoszące wysokość kosztów za polisę OC, w związku z młodym wiekiem kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe w parze z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej mogą w atrakcyjnej cenie oferować nieobowiązkowe, dodatkowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy pakiet Assistance.

Ceny ubezpieczeń OC ulegają dynamicznym zmianom, dlatego warto je porównywać tuż przed zakończeniem poprzedniego okresu ubezpieczenia pojazdu albo przed pierwszą rejestracją samochodu w urzędzie. Będziemy mieli wówczas pewność, że decydujemy się na wykupienie najatrakcyjniejszej oferty na OC komunikacyjne dla swojego samochodu.

Umowa OC podpisywana jest za każdym razem na okres 12 miesięcy. Jeśli nie zostanie wypowiedziana najpóźniej dzień przed końcem trwania ochrony ubezpieczeniowej, na piśmie, ulegnie automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Gothaer
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

13.01.2014

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

03.12.2013

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

27.09.2013

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

27.08.2013

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

28.06.2013

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

21.05.2013