Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Przy wypadkach i kolizjach drogowych naturalnie za wszelkie szkody odpowiadają ich sprawcy. Finansowe kwestie rozwiązywane są zaś przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym samochód sprawcy był ubezpieczony w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli właściciel pojazdu zaniechał dopełnienia tego obowiązku, wówczas z własnej kieszeni pokrywa koszty szkód osobowych i majątkowych, a ponadto naraża się na nałożenie kary finansowej przez policję.

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC komunikacyjnego najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC wynika z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Te same przepisy regulują zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokość sum gwarancyjnych dla szkód osobowych i majątkowych w polisach OC na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku, jeśli następstwem szkód jest uszczerbek lub utrata zdrowia i życia poszkodowanych czy też zniszczenie lub utrata mienia. Maksymalne odszkodowanie z polisy OC dla szkód osobowych wynosi 5 mln euro, a dla szkód majątkowych - 1 mln euro.

Ubezpieczenie OC obejmuje roczny okres ochrony ubezpieczeniowej, a polisa, jeśli nie zostanie wypowiedziana na piśmie przez właściciela pojazdu, zostaje przedłużona na kolejne 12 miesięcy w sposób automatyczny.

Pomimo faktu, że konstrukcja OC komunikacyjnego zawsze jest taka sama, to oferty ubezpieczeniowe mogą zdecydowanie różnić się pomiędzy sobą cenowo. Dlatego warto sprawdzić to wcześniej. Kupując OC można liczyć na zniżki do 60 proc. kosztów ubezpieczenia, za bezszkodowy przebieg polisy czy za fakt kontynuowania ubezpieczenia w tej samej firmie. Ubezpieczający może dopłacić do dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, wykupując polisę NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz pakiet Assistance.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.