Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Obowiązkiem osoby nabywającej samochód jest jego ubezpieczenie w ramach polisy OC, wykupionej na okres 12 miesięcy w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej. Konieczność ta wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Najpóźniej nową umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Jeśli właściciel pojazdu nie wywiąże się z obowiązku podpisania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, naraża się na kary finansowe oraz na ponoszenie finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych, jeśli dojdzie z jego winy do wypadku w ruchu komunikacyjnym.

Ważna polisa OC zapewnia kierowcy wypłatę odszkodowania dla poszkodowanych w wywołanym przez niego wypadku, jeśli szkody osobowe lub majątkowe prowadzą do utraty lub uszkodzenia mienia czy też do utraty zdrowia lub życia osób trzecich. Maksymalna suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC, która wyznaczona jest przepisami ustawy, wynosi 5 mln euro dla szkód osobowych oraz 1 mln euro dla szkód majątkowych.

Pomimo, że konstrukcja OC komunikacyjnego w każdej ofercie firmy ubezpieczeniowej jest taka sama, to wysokość składki ubezpieczeniowej może się znacznie różnić względem siebie. Za każdym razem, gdy kończy nam się poprzednia umowa OC warto przejrzeć aktualne oferty ubezpieczeń i wybrać tą, która jest najatrakcyjniejsza pod względem cenowym. Składka na OC wyliczana jest na podstawie czynników zależnych od ubezpieczanego samochodu oraz jego właściciela. Może zostać znacznie obniżona dzięki zgromadzonym przez kierowcę zniżkom, przyznanym za bezszkodowa jazdę. Zwyżki na OC są narzucane na młodych, niedoświadczonych kierowców.

Dodatkowa ochronę ubezpieczeniową dla kierujących pojazdami w ruchu drogowym zapewniają ubezpieczenia NNW oraz pakiety Assistance. Są one jednak płatne osobno względem polisy OC.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.