Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów podlegających rejestracji w Polsce. Należy zawrzeć umowę OC z wybranym Towarzystwem ubezpieczeniowym i opłacić choć pierwszą składkę najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Nie ma znaczenia dla zapewnianego zakresu ochrony ubezpieczeniowej w polisie odpowiedzialności cywilnej, w jakiej firmie zawrzemy umowę. Konstrukcja OC oraz sumy gwarancyjne dla szkód osobowych i majątkowych zawsze będą takie same i są one uregulowane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Nie oznacza to, że kierowca powinien skierować swoje kroki do dowolnej firmy ubezpieczeniowej i zawrzeć umowę OC na okres 12 miesięcy. Pomimo faktu, że ochrona ubezpieczeniowa i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela w polisie OC są takie same, to wysokość składki ubezpieczeniowej, czyli kosztu OC, może różnić się w poszczególnych Towarzystwach ubezpieczeniowych.

Kalkulacja składki odbywa się indywidualnie dla każdego klienta, a zakład bierze pod uwagę czynniki dotyczące samochodu oraz kierowcy. Ważny jest wiek pojazdu, typ i marka, charakter jego wykorzystywania, jak i wiek i doświadczenie kierowcy oraz przebieg okresu ubezpieczenia. Właściciel pojazdu może korzystać nawet z 60-procentowych zniżek na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za bezszkodową jazdę i brak wypadków. Niemniej, młody wiek kierowcy wpłynie z kolei na podwyższenie kosztów ubezpieczeniowych. Właściciel pojazdu może zdecydować się na wykupienie w tym samym zakładzie ubezpieczeniowym dodatkowo polisy NNW czy pakietu Assistance.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.