Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych nakłada na wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych konieczność wykupienia polisy OC. Jej brak powoduje, że kierujący samochodem musi samodzielnie ponosić koszty odszkodowań dla poszkodowanych w wypadku spowodowanym przez niego. Ustawa zakłada także nałożenie na niego kary finansowej za niewykupienie w terminie ubezpieczenia OC.

Umowa OC powinna zostać zawarta najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Kupujący może zdecydować się na poszerzenie zakresu obowiązywania polisy OC o dodatkowe ubezpieczenia - następstw nieszczęśliwych wypadków NNW oraz pakiet Assistance, za dodatkową opłatą.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w polisach OC, niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej są one wykupywane, zawsze jest taki sam. Obejmuje on szkody osobowe i majątkowe, a sumy gwarancyjne zapewniane przez ubezpieczycieli wynoszą odpowiednio 5 i 1 mln euro. Odszkodowania wypłacane są dla poszkodowanych w wypadkach, jeśli na skutek zaistniałych szkód dojdzie do uszczerbku lub utraty zdrowia, śmierci, albo uszkodzenia czy utraty mienia.

Pomimo faktu, że konstrukcja OC komunikacyjnego jest zawsze taka sama, to jednak warto porównywać oferty OC z różnych firm ubezpieczeniowych w momencie, kiedy chcemy wykupić nową polisę lub przedłużyć obowiązującą. Możemy dzięki temu zaoszczędzić na składce ubezpieczeniowej. Jej wysokość uzależniona jest między innymi od tego, czy ubezpieczyciel akceptuje zniżki za bezszkodową jazdę kierowcy, wynoszące do 60 proc. sumy składki oraz czy narzuca on na młodych kierowców zwyżki ubezpieczeniowe.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.