Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Każdy właściciel samochodu lub motocykla, czy innego pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji, jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Umowa podpisywana jest każdorazowo na 12 miesięcy i powinna zostać zawarta najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Właściciel może zadecydować o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe opcje ubezpieczeniowe - polisę NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz pakiet Assistance.

W poszukiwaniu optymalnego ubezpieczenia OC dla swojego samochodu kierowcy nie muszą przeglądać i analizować Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w każdej ofercie, bowiem powinny one być zawsze takie same. Gwarantuje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Jej przepisy nakładają na ubezpieczycieli obowiązek oferowania takiego samego, uniwersalnego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. W wyniku tego OC ma chronić kierującego ubezpieczonym pojazdem przed ponoszeniem finansowych kosztów szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Sumy gwarancyjne polis OC komunikacyjnych zawsze są takie same - 1 mln euro dla szkód majątkowych oraz 5 mln euro dla szkód osobowych. Odszkodowanie Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci dla poszkodowanych, jeśli w następstwie szkód dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia mienia oraz utraty zdrowia lub życia przez osoby poszkodowane w wypadku.

Polisy OC mogą pociągać za sobą różnej wysokości koszty, zależne od wieku kierowcy, okresu przebiegu ubezpieczenia, typu i wieku samochodu czy trybu opłacania składki na ubezpieczenie OC. Dlatego przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy w innej firmie ubezpieczeniowej nie ma możliwości oszczędzenia na ubezpieczeniu OC.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.