Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej dostępne jest w większości firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku finansowym. Każda polisa OC musi mieć ten sam zakres ochrony i zapewniać pokrycie kosztów szkód stosowanych przez kierowcę w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Mowa tu o szkodach w ruchu drogowym, odniesionych przez poszkodowanych. Ubezpieczenie pokrywa szkody osobowe do sumy gwarancyjnej 5 mln euro, oraz szkody majątkowe do sumy 1 mln euro.

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC przez właściciela rejestrowanego pojazdu wynika z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Umowę ubezpieczenia podpisuje się najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy i podlega automatycznemu odnowieniu na kolejny rok, jeśli nie zostanie uprzednio wypowiedziana.

Pomimo faktu, że zasady ochrony ubezpieczeniowej w każdym Towarzystwie ubezpieczeniowym w przypadku OC komunikacyjnego są takie same, to cena ubezpieczenia może być różna. To, jak wysoką składkę pociągnie za sobą polisa zależy od wielu czynników dotyczących właściciela pojazdu i samochodu. Ważne jest doświadczenie w prowadzeniu auta oraz wiek klienta, jak i zgromadzone przez niego zniżki za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczony indywidualnie może zdecydować się także na poszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o polisę NNW i pakiet Assistance, oczywiście za dodatkową opłatą. Za brak ubezpieczenia OC kierowca naraża się na nałożenie kary finansowej. Jeśli w okresie braku ubezpieczenia dojdzie do wypadku spowodowanego przez niego, również z jego kieszeni będą pokrywane ewentualne odszkodowania.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Generali ARGO
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.