Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, obowiązkowym dla wszystkich właścicieli pojazdów, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego konstrukcja zawsze jest taka sama, niezależnie od tego, w której firmie ubezpieczeniowej klient podpisuje umowę OC na 12 miesięcy. Należy pamiętać, że umowa ulega przedłużeniu w sposób automatyczny na kolejny okres roczny, jeśli nie zostanie w porę wypowiedziana na piśmie przez klienta.

Obowiązek wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC, wynika z ustawo o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ustawa wskazuje, że suma gwarancyjna dla szkód osobowych pokrywanych z OC wynosi do 5 mln euro, zaś dla szkód majątkowych - do kwoty 1 mln euro.

Zadaniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest ochrona kierowców przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Odszkodowania wypłacane są w związku ze szkodami, których następstwem jest utrata lub uszkodzenie mienia czy też utrata zdrowia i życia osób poszkodowanych w wypadku.

Warto za każdym razem, kiedy przymierzamy się do podpisania pierwszej lub kolejnej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, przeanalizować pod kątem kosztów dostępne oferty ubezpieczeniowe. Przy wyliczaniu składki na OC zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę czynniki związane z pojazdem i osobą kierowcy. Można skorzystać nawet z 60-procentowych zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę, ale z drugiej strony młody wiek i niskie doświadczenie za kierownicą właściciela pojazdu powodują, że ubezpieczyciel może nałożyć na niego zwyżkę ubezpieczeniową, np. w wysokości 10 proc.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Generali ARGO
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.