Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji w Polsce. Umowę ubezpieczeniową klient musi podpisać w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w urzędzie lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Każdorazowo umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest zawierana na okres 12 miesięcy, a jeśli nie zostanie wypowiedziana na piśmie najpóźniej dzień przed końcem trwania ochrony ubezpieczeniowej, podlega przedłużeniu w sposób automatyczny na kolejny rok.

Ubezpieczenie OC chroni kierujących pojazdami w ruchu drogowym przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych z ich winy. Odszkodowania dla poszkodowanych wypłacane są za szkody osobowe i majątkowe, do sumy gwarancyjnej wynoszącej zawsze tyle samo - dla szkód osobowych 5 mln euro, a dla szkód majątkowych do 1 mln euro.

Ubezpieczyciele nie ustalają samodzielnie zakresu ochrony ubezpieczeniowej w OC, ponieważ jest ona uwarunkowana przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Warto szukać na rynku ubezpieczeniowym najkorzystniejszej cenowo oferty na polisę OC. Składka zależna jest od wieku kierowcy, doświadczenia w prowadzeniu samochodu, przebiegu okresu ubezpieczenia, charakteru i typu użytkowanego pojazdu czy od trybu opłacania składki. Porównanie ofert ubezpieczeń OC przynosi rzetelną informację, w którym Towarzystwie ubezpieczeniowym można podpisać najkorzystniejszą cenowo umowę. Kierowca może, za dodatkową opłatą, zdecydować się na wykupienie do niej polisy NNW czy pakietu Assistance.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.