Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych przez kierowcę w ruchu drogowym, zapewnia ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, będące obowiązkową polisą dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Należy podpisać roczną umowę OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w ostatnim dniu trwania ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z poprzedniej polisy. Jeśli umowa nie zostanie pisemnie wypowiedziana przez klienta, zostanie ona automatycznie odnowiona na kolejny rok.

Szukając odpowiedniej dla siebie oferty na ubezpieczenie OC nie trzeba porównywać zakresu ochrony ubezpieczeniowej oferowanej przez poszczególne zakłady, ani wysokości sum gwarancyjnych dla szkód osobowych i majątkowych. Wszystkie te kwestie są uregulowane odgórnie za pośrednictwem przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować dodatkową ofertę ubezpieczeniową, np. dołączając w gratisie lub w niskiej cenie do polisy OC ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz pakiet Assistance, zwykle w bardzo okrojonej formie.

Ustawa nie narzuca na ubezpieczycieli tego, jaki ma być koszt OC. Składka na polisę odpowiedzialności cywilnej jest wyliczana zawsze indywidualnie dla klienta, a firma bierze przy tym pod uwagę czynniki związane z pojazdem i kierowcą. Ważny jest wiek kierowcy, jego doświadczenie ilość wypadków i szkód w ruchu drogowym spowodowanych przez niego, typ i marka pojazdu, charakter jego wykorzystywania, a także na przykład fakt korzystania z oferty ubezpieczeniowej ponownie w tej samej firmie. Za bezszkodową jazdę właściciel pojazdu może otrzymać do 60 proc. zniżek na ubezpieczenie OC.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Generali ARGO
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.