Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, wynikającym z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych, jest wykupienie polisy OC. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni właściciela samochodu przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych przez niego w ruchu drogowym. Warto podkreślić, że sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC, podobnie jak zakres ochrony ubezpieczeniowej, zawsze są takie same i narzucone odgórnie wspominaną ustawą. Firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie za szkody, których skutkiem będzie utrata lub uszkodzenie mienia czy utrata zdrowia lub życia osób poszkodowanych.

Wysokość odszkodowania za szkody osobowe sięga do 5 mln euro, a za szkody majątkowe - 1 mln euro. Brak aktualnego ubezpieczenia OC powoduje, że w przypadku kolizji drogowej, wszelkie koszty rekompensaty za szkody spowodowane przez kierowcę, będą pokrywane z jego kieszeni. Dodatkowo, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych zakłada nałożenie na właściciela nieubezpieczonego pojazdu kary finansowej.

Przy wykupywaniu pierwszej lub kolejnej polisy OC komunikacyjnego, warto porównywać ze sobą różne oferty ubezpieczeniowe pod względem ceny i dodatkowych profitów dla klienta. Ubezpieczyciele wyliczają składkę na OC indywidualnie, dla każdego klienta, biorąc pod uwagę wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu samochodu, wiek pojazdu, jego charakterystykę czy tryb opłacania składki - jednorazowo lub w ratach. Kierowca może mieć obniżoną składkę o 60 proc. ceny podstawowej dzięki korzystnemu przebiegowi ubezpieczenia i braku szkód w ruchu drogowym w ostatnich latach.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Gothaer
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

13.01.2014

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

03.12.2013

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

27.09.2013

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

27.08.2013

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

28.06.2013

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

21.05.2013