Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe, a jego konstrukcja została uregulowana przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Każda firma ubezpieczeniowa oferująca takie polisy musi gwarantować takie same sumy ubezpieczeniowe i zakres ochrony dla właścicieli pojazdów. Może jednak dowolnie kształtować wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Dla każdego klienta koszty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej są wyliczane w indywidualnym trybie, a zakład bierze przy tym pod uwagę kryteria dotyczące ubezpieczanego pojazdu i samego klienta. Liczy się wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu samochodu, marka, model i wiek pojazdu, tryb opłacania składki ubezpieczeniowej - jednorazowo lub w ratach, czy przebieg okresu ubezpieczenia. Na zniżki mogą liczyć klienci mogący poszczycić się bezszkodową jazdą oraz przedłużający polisę OC w tym samym Towarzystwie ubezpieczeniowym.

Maksymalnie kierowcy mogą korzystać z 60-procentowych zniżek na OC, a jeśli są młodymi kierowcami, którzy po raz pierwszy ubezpieczają auto na własne nazwisko, mogą mieć nałożoną zwyżkę ubezpieczeniową.

Umowa OC podpisywana jest na okres 12 kolejnych miesięcy i powinna zostać podpisana najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub z dniem upływu ochrony ubezpieczeniowej z poprzedniej polisy. Kierowca może zdecydować się na większą ochronę wynikającą z ubezpieczenia, dokupując do obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz pakiet Assistance.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.