Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Konieczność wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej typu komunikacyjnego, wynika z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Kierowca ma obowiązek podpisania umowy ubezpieczeniowej najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w urzędzie lub w dniu upływu terminu wynikającego z poprzednio zawartej polisy.

Umowa OC każdorazowo podpisywana jest na okres 12 miesięcy, z wybranym przez klienta Towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli jednak wypowiedzenie OC nie zostanie dokonane najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony ubezpieczeniowej, wówczas umowa OC zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Podstawowym zadaniem OC jest ochrona kierującego pojazdem przed ponoszeniem finansowych kosztów szkód spowodowanych w wypadku wywołanym przez niego. Mowa tu zarówno o szkodach osobowych, jak i majątkowych. Ubezpieczyciele muszą zapewnić każdemu klientowi wykupującemu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej i taką samą wysokość sum gwarancyjnych - 5 mln euro dla szkód osobowych i 1 mln euro dla szkód majątkowych.

Ubezpieczenie OC właściwie jest korzystne dla ubezpieczonego tylko w takim aspekcie, że z własnej kieszeni nie będzie on musiał pokrywać kosztów odszkodowań dla osób trzecich. Jeśli jednak chciałby i sobie zapewnić stosowną ochronę, powinien zastanowić się nad możliwością wykupienia dodatkowych polis - np. NNW i pakietu Assistance. Składka na OC może zostać obniżona dzięki zniżkom za bezszkodową jazdę.

 
Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa Direct
Concordia
Wiener
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Axa
Axa Życie
AXA Assistance
Generali Życie
Euroins

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.