10.12.2014

Najtańszy do ubezpieczenia samochód w Polsce

Chcąc ograniczyć do minimum koszty eksploatacji własnego samochodu, musimy wiedzieć już na etapie wybierania modelu auta dla siebie, na jakich zasadach wyliczane są stawki ubezpieczenia obowiązkowego OC. Jakie auto będzie najtańsze do ubezpieczenia w Polsce?

Nie ma możliwości rezygnacji z ubezpieczenia pojazdu w ramach polisy od odpowiedzialności cywilnej. Jej umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu w urzędzie. Rezygnując z OC, narażamy się nie tylko na ponoszenie kosztów likwidacji spowodowanych przez nas szkód majątkowych i osobowych u innych uczestników ruchu drogowego, ale jednocześnie może zostać nałożony na kierującego pojazdem mandat karny.

Uwaga!

W przypadku kontroli drogowej kierowca nieposiadający ważnej polisy OC naraża się na karę finansową w wysokości:

  • 20% pełnej opłaty karnej – jeśli spóźnienie z wykupieniem polisy OC wynosiło do 3 dni,
  • 50% pełnej opłaty karnej – jeśli spóźnienie z wykupieniem polisy OC wynosiło od 4 do 14 dni,
  • 100%  pełnej opłaty karnej – jeśli spóźnienie z wykupieniem polisy OC wynosiło powyżej 14 dni.

W 2014 roku opłata karna dla samochodów osobowych wynosi maksymalnie 3660 zł. Roczna składka ubezpieczeniowa dla niewielkiego pojazdu i kierowcy z dobrą historią ubezpieczenia może być wielokrotnie niższa.

Dla kogo tanie ubezpieczenie pojazdu?

Ubezpieczyciele uzależniają cenę polisy komunikacyjnej OC od wielu czynników. Ważny jest przebieg historii ubezpieczenia kierowcy, jego doświadczenie w zakresie prowadzenia pojazdów, a także model, wersja i wiek samochodu.

Tanio ubezpieczymy samochód spełniający poniższe kryteria:

  • Samochód nowy lub kilkuletni - przyznawana jest z tego tytułu zniżka w polisie OC rzędu nawet 10-20 procent.
  • Niewielka pojemność silnika - najtaniej ubezpieczymy auta z silnikiem benzynowym, stosującym downsizing obniżający spalanie paliwa; zalecana jest przy tym pojemność silnika poniżej 2,0 l.
  • Marka i model samochodu - auta kompaktowe, miejskie, takich marek jak Fiat, Opel, Skoda czy Volkswagen, ubezpieczane są przy niższych kosztach ogólnych.
  • Koszty naprawy pojazdu przy użyciu nowych i używanych części - samochody popularne, takie jak m.in. Volkswagen Golf czy Fiat Seicento, można naprawić niskim kosztem w porównaniu z BMW, Audi czy najnowszymi modelami samochodów Ford, stąd te pierwsze pierwsze ubezpieczymy taniej.

Czy wiesz, że?

Składka ubezpieczeniowa zostanie obniżona dla kierowców, którzy dysponują prawem jazdy już od kilku lat i mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Ważne, by ukończyli 25-26 lat, czyli nie należeli do grupy „młodych” kierowców w opinii ubezpieczycieli.

Chcesz tanio nabyć polisę OC? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Comperia.pl!

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje