10.12.2014

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Auta zabytkowe, jeżdżące na „żółtych blachach”, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Na jakich zasadach ubezpieczane są takie pojazdy?

Definicja pojazdu zabytkowego

Samochód może zostać uznany za zabytkowy tylko wówczas, gdy ma więcej niż 25 lat i posiada więcej niż 75 proc. oryginalnych części.Jeśli spełniony będzie jeden z tych warunków, rzeczoznawca może  uznać pojazd za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji - nie tylko w Polsce, ale i na świecie, co także otwiera drogę do uznania go za samochód zabytkowy. Z kolei pojazdem historycznym automatycznie są wszystkie samochody mające więcej niż 40 lat.

Specyficzne zasady ubezpieczenia OC pojazdów zabytkowych

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów podlegających rejestracji w Polsce, jednak w przypadku samochodów zabytkowych możemy liczyć na szczególne zasady ubezpieczenia. Posiadacze takich aut mogą skorzystać z możliwości wykupienia tzw. krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Jest to przydatne rozwiązania, zwłaszcza dla właścicieli zabytkowych samochodów, którzy swoich pojazdów używają zaledwie kilka razy do roku, np. na zloty motoryzacyjne.

Zwróć uwagę na....

Z ubezpieczenia krótkoterminowego OC, zawieranego na czas krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni, mogą skorzystać osoby:

  • prowadzące działalność komisową lub handlową, polegającą na kupnie/sprzedaży pojazdów mechanicznych,
  • posiadające pojazd zarejestrowany czasowo, z  tzw. miękkim dowodem rejestracyjnym,
  • posiadające pojazd zarejestrowany za granicą, bez ubezpieczenia OC - Zielona Karta,
  • będące posiadaczami pojazdów historycznych, zabytkowych.

Czy wiesz że...?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC, przysługujące m.in. właścicielom pojazdów zabytkowych, nie wymaga wypowiedzenia i ulega rozwiązaniu wraz z upływem terminu, na jakie zostało zawarte. Właściciel może wykupić polisę OC dla zabytkowego pojazdu tylko na 30 dni, na okres, w którym będzie użytkował auto na drogach w Polsce i w Europie, a później odstawić samochód do garażu, bez konieczności przedłużania polisy OC.

Warto pamiętać, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest skłonne ubezpieczyć samochód zabytkowy, a niektóre TU wymagają w takich przypadkach horrendalnie wysokich składek. Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę, warto porównać ją z innymi dostępnymi na rynku. Jeśli chcesz się dowiedzieć, który ubezpieczyciel ma obecnie najkorzystniejsze polisy dla samochodów zabytkowych, zostaw dane, a my sprawdzimy to dla Ciebie.

 

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje