15.12.2014

Ubezpieczenie samochodu dla nowego kierowcy

Młodzi kierowcy, którzy kupują swoje pierwsze auto, najczęściej muszą przygotować się na wysokie koszty polisy OC. Mogą uniknąć takiej sytuacji kupując samochód z współwłaścicielem, któremu przysługują wysokie zniżki na ubezpieczenie OC.

Jak zmniejszyć koszty ubezpieczenia OC?

Młodzi kierowcy z reguły nie mają prawa do zniżek na ubezpieczenie OC i AC, w rezultacie muszą płacić 100-procentową lub nawet wyższą składkę roczną na obowiązkową polisę OC. Nie przysługuje im zniżka za bezszkodową jazdę, ponieważ wcześniej nie byli właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów mechanicznych. Jak mogą obniżyć koszty swojej polisy?

Jednym ze sposobów jest rezygnacja z dodatkowych ubezpieczeń - Autocasco, Assistance czy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Można również zarejestrować auto na kogoś innego, osobę, która posiada wysokie zniżki ubezpieczeniowe - np. na jednego z rodziców. Ale uwaga - w formularzu ubezpieczenia właściciel i tak zobowiązany jest do ujawnienia faktu, czy pojazd będzie użytkowany przez osobę młodą, w wieku poniżej 26 lat. Jeśli tak, to automatycznie składka na ubezpieczenie OC zostanie podwyższona.

Rozwiązaniem pomagającym zmniejszyć składkę ubezpieczeniową i legalnie ubezpieczyć auto jest zarejestrowanie go na dwóch właścicieli - zwyżki i zniżki zostaną wtedy zsumowane, co może skutkować korzystniejszą ofertą ubezpieczeniową.

Niektórzy ubezpieczyciele mają ofertę przygotowaną specjalnie z myślą o młodych klientach. Przykładem takiej firmy jest You Can Drive, która oferuje kompleksowe, tanie ubezpieczenie OC i AC samochodu w pełni dostosowane do potrzeb niedoświadczonych kierowców.

Czy wiesz że...?

Nowi, młodzi kierowcy przy ubezpieczaniu swojego pojazdu nie tylko nie uzyskają żadnej zniżki na polisę OC czy AC, ale na dodatek firma ubezpieczeniowa może narzucić na nich dodatkową opłatę (zwyżkę ubezpieczeniową) związaną z wiekiem klienta. Zwyżka za wiek może sięgać nawet 100 proc. podstawowej składki dla osób w wieku około dwudziestu kilku lat. Większą zniżkę otrzymają osoby poniżej 22 roku życia, a niższą kierowcy w wieku od 23 do 26 lat.

Zwyżka jest też przypisana do wszystkich nowych kierowców, bez względu na ich wiek. Jeśli kierowca właśnie odebrał prawo jazdy i kupił samochód, ubezpieczyciel może zastosować zwyżkę na ubezpieczenie OC z uwagi na brak doświadczenia w jeździe samochodem. W ciągu pierwszych 2-3 lat posiadania prawa jazdy należy liczyć się z możliwością naliczenia przez firmę ubezpieczeniową zwyżki w wysokości do 30 proc.

Statystyki wypadków z udziałem młodych kierowców

Działanie ubezpieczycieli nie jest bezzasadne. Brawura i brak doświadczenia u kierującego pojazdem często bywają przyczyną kolizji w ruchu drogowym - potwierdzają to statystyki policyjne.  Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat uczestniczą praktycznie w co trzecim wypadku drogowym, w którym są ofiary śmiertelne. Z tego właśnie względu są oni postrzegani jako grupa podwyższonego ryzyka.  W 2013 roku miało miejsce 8406 wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców, w których śmierć poniosły 584 osoby. Młodzi kierowcy zbyt mocno ufają swoim możliwościom prowadzenia samochodu i przeceniają swoje umiejętności. Jeżdżą zbyt szybko, a także często wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje