15.12.2014

Skorzystaj ze zniżek ojca

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów podlegających rejestracji w Polsce. Jego cena uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od wieku i doświadczenia właściciela pojazdu. Można obniżyć składkę na polisę OC, jeśli młody kierowca np. skorzysta ze zniżek ubezpieczeniowych swojego ojca.

Współwłaściciel konieczny

Młody kierowca, mający mniej niż 26 lat i krótki staż jako właściciel prawa jazdy, w większości firm ubezpieczeniowych najprawdopodobniej otrzyma zwyżkę za wiek na ubezpieczenie OC, co spowoduje podwyższenie kosztów takiej polisy. Można uniknąć takiej sytuacji, jeśli samochód młodego kierowcy zostanie kupiony wraz ze współwłaścicielem, któremu przysługują wysokie zniżki.

Częstą praktyką wśród osób w wieku do 26 lat kupujących swój pierwszy samochód jest wpisywanie do dowodu rejestracyjnego pojazdu swojego ojca jako współwłaściciela. Jest to jedyna możliwość, by młody kierowca mógł skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę innej osoby. Nie ma przy tym znaczenia, czy doświadczony kierowca wpisany jest na pierwszym czy drugim miejscu w dowodzie rejestracyjnym. 

Czy wiesz że...?

Nabywca pojazdu powinien zadbać, aby już na etapie podpisywania umowy kupna samochodu na dokumencie widniały nazwiska i imiona obu współwłaścicieli, którzy mają później figurować w dowodzie rejestracyjnym.

Zwyżka za wiek i tak zostanie uwzględniona

Przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej na polisę od odpowiedzialności cywilnej i Autocasco zawsze brane są pod uwagę wszystkie osoby będące właścicielami tego samego pojazdu - a więc nie tylko kierowca, któremu przysługują wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, ale i młody kierowca. Wypełniając wniosek zawarcia ubezpieczenia OC, ubezpieczający musi ujawnić, że pojazdem będzie poruszała się także osoba w wieku do 26 roku życia, czy tzw. „młody kierowca”. Określenie to w każdej firmie ubezpieczeniowej może oznaczać coś z goła innego:

  • w Generali, Liberty Direct i w Proamie - kierowca do 25. roku życia,
  • w Aviva i AXA Direct - kierowca do 26. roku życia,
  • w Link4 - kierowca do 24. roku życia,
  • w Ergo Hestia - kierowca do 29. roku życia.

Pomimo, że Ergo Hestia aż do 29 roku życia uznaje kierowcę za „młodego”, to stworzyła dla takich osób odrębne towarzystwo - You Can Drive, z ofertą ubezpieczeń OC dostosowaną do potrzeb i możliwości finansowych osób w tym wieku.

Nie ujawniając młodego użytkownika w ubezpieczeniu pojazdu samochodowego, posiadacz polisy naraża się na wysokie straty finansowe. Bywa, że chcąc oszczędzić, kierowcy rejestrują pojazd np. tylko na ojca, posiadającego 60 proc. zniżkę za bezszkodową jazdę. Jeśli jednak poruszający się takim pojazdem młody kierowca spowoduje wypadek, jego ojciec straci swoje zniżki i zapłaci dodatkowy udział własny, jeśli samochód będzie miał wykupione ubezpieczenie Autocasco. Udział ten w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych może wynosić:

  • 2000 zł w Aviva,
  • 10 proc. w Generali,
  • 2000 zł w Liberty Direct,
  • 15 proc. w You Can Drive,
  • 20 proc. w AXA Direct.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje