16.12.2014

Ubezpieczenie ciężarówki

Każdy pojazd mechaniczny podlegający w Polsce rejestracji, musi być ubezpieczony w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Także ciężarówki muszą mieć wykupioną polisę komunikacyjną OC najpóźniej w dniu rejestracji. Zanim wybierzesz konkretną polisę, warto wiedzieć od czego zależy jej cena.

O ubezpieczeniu OC ciężarówek

Samochody ciężarowe zarejestrowane w Polsce muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, którego zakres ochrony zdefiniowany jest w ustawie o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam produkt, ale poszczególne polisy mogą różnić się między sobą ceną.

Na cenę ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego wpływają takie kryteria, jak:

  • historia przebiegu ubezpieczenia u właściciela, wpływająca na wysokość zniżek lub zwyżek ubezpieczeniowych,
  • pojemność silnika pojazdu,
  • moc pojazdu liczona w KM,
  • wiek pojazdu,
  • marka i model ciężarówki,
  • wiek kierowcy i okres posiadania przez niego prawa,
  • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu.

Bywa, że ubezpieczyciel w ogóle nie uwzględnia zniżek na ubezpieczenie OC, jeśli rejestrowany jest pojazd ciężarowy. Wówczas automatycznie za ubezpieczenie zapłacimy drożej, niż przy samochodzie osobowym.

Brak OC dla ciężarówki

Brak opłaconego OC może skutkować wieloma problemami. Najważniejsze jest to, że traci jakąkolwiek ochronę ubezpieczeniową przed ponoszeniem kosztów likwidacji szkód majątkowych i osobowych u osób poszkodowanych przez niego w wypadkach.Oznacza to, że jeśli spowoduje kolizję lub poważny wypadek, z własnej kieszeni będzie musiał pokryć szkody oraz wypłacić stosowne odszkodowania. Mimo że początkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, zwróci się automatycznie z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy o zwrot wypłaconych kwot.

Czy wiesz że...?

Od początku 2014 roku obowiązują wyższe kary za brak obowiązkowej polisy OC, także w przypadku samochodów ciężarowych. Kary nakłada policja lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG weryfikuje polisy komunikacyjne i odnajduje kierowców bez ważnego ubezpieczenia.

Kara za brak OC uzależniona jest od aktualnej wysokości wynagrodzenia minimalnego w gospodarce narodowej. W 2014 roku była to kwota 1680 zł brutto. W zależności od tego, jak długo trwa przerwa w ubezpieczeniu OC, taka będzie kara, którą zapłaci właściciel nieubezpieczonej ciężarówki (samochodu ciężarowego i autobusu powyżej 3,5 tony):

  • przerwa w OC do 3 dni - 1010 zł kary,
  • przerwa w OC do 14 dni - 2520 zł kary,
  • przerwa w OC powyżej 14 dni - 5040 zł kary.

Z uwagi na wysokość kar za brak OC dla samochodu ciężarowego oraz na możliwą do uiszczenia kwotę odszkodowania w razie wypadku komunikacyjnego, korzystniej będzie wykupić OC w taniej opcji rynkowej. Aby sprawdzić, które Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obecnie najkorzystniejszą ofertę, skontaktuj się z naszym doradcą.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje