17.12.2014

Złapali Cię pod wpływem alkoholu - co robić?

Prowadzący pod wpływem alkoholu samochód kierowcy stwarzają realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego i dla siebie samych. Co powinien zrobić kierowca, jeśli podczas policyjnej kontroli badanie alkomatem wykaże promile obecne w wydychanym powietrzu?

Czy wiesz że...?

W całym 2013 roku policja przeprowadziła około 8,9 mln kontroli trzeźwości kierowców na polskich drogach. W toku działań prewencyjnych policjanci ujawnili 162 tys. nietrzeźwych kierujących. Dla porównania, w 2012 roku było to 171 tys. osób, a w 2011 roku - 183,5 tys. osób. Wciąż jednak jest to bardzo wysoka liczba.

W poprzednim roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, oraz liczba zabitych i rannych w takich zdarzeniach drogowych, była najniższa od 14 lat. Odnotowano 2101 takich wypadków, w których śmierć poniosły 265 osoby, a 2726 zostało rannych.  Jeszcze w 2000 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali aż 5243 wypadki drogowe z udziałem 676 ofiar śmiertelnych, w których obrażenia odniosły dodatkowo 7247 osób.

Uwaga!

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu grozi kara odebrania prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet kara więzienia. W zależności od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi kierowcy, nakładana może być na niego inna kara:

  • zawartość alkoholu w granicach od 0,2 do 0,5 promila - zakaz prowadzenia pojazdów do lat 3, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny,
  • zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila - zakaz prowadzenia pojazdu do lat 10 oraz kara więzienia do lat 2, jak i grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie wysokość jednej stawki waha się w przedziale od 10 do 2000 zł.

W pierwszym przypadku kierowca popełnia wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowca popełnia przestępstwo i podlega karze na podstawie art. 178a Kodeksu Karnego.

Czy wiesz że...?

Norma do 0,2 promila alkoholu dotyczy wyłącznie badań krwi kierowców, natomiast w trakcie badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu, wynik podawany jest w mg na 1 dm3 wydychanego powietrza. Dlatego z wykroczeniem będziemy mieli do czynienia, kiedy alkomat wskaże wynik od 0,2 do 0,25 mg2.

Jak powinien zachować się kierowca?

Jeśli policja złapie kierowcę na jeździe pod wpływem alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu napojów wyskokowych, powinien on w pierwszej kolejności poprosić o ponowienie badania z użyciem alkomatu. Badanie powinno być powtórzone po 15 minutach od pierwszej kontroli, aby sprawdzić, czy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowcy rośnie, czy maleje. W przypadku, gdy występują znaczące różnice pomiarowe, po godzinie od pierwszej kontroli kierowca poddawany jest badaniu z wykorzystaniem alkomatu stacjonarnego lub udaje się na badanie krwi.

Sam kierowca może zażądać wykonania badania krwi, jeśli jest pewien, że nic nie pił - ani w dniu prowadzenia pojazdu, ani w dniu poprzedzającym zdarzenie. Badanie tego rodzaju dokonywane jest za każdym razem, gdy dojdzie do wypadku, w którym są ofiary śmiertelne lub ranni.

Jeśli kierowca odmówi dmuchnięcia w policyjny alkomat, obowiązkowo jest zabierany na badanie krwi oraz może mu zostać zabrane prawo jazdy. Dokument zwracany jest kierowcy przez policję dopiero wówczas, gdy otrzyma ona potwierdzenie negatywnego wyniku badania lub jeśli nie otrzyma go w ciągu 30 dni od zatrzymania prawa jazdy.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje