Podaj swoje dane, porównaj oferty ubezpieczeniowe, oszczędź do 1000 zł!
16.12.2014

Ubezpieczenie dziecka

O tym, jak ważne jest odpowiednie ubezpieczenie, przekonała się niejedna osoba, która uległa wypadkowi lub poważnie zachorowała. Ubezpieczać powinniśmy nie tylko własne życie i zdrowie, ale przede wszystkim naszych dzieci, które równie często narażone są na wypadki.

Najpopularniejszą polisą, której ochronie podlegają dzieci i młodzież, jest szkolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Od czego chroni NNW szkolne?

Polisy NNW należą do grupy ubezpieczeń osobowych. Prawo do otrzymania świadczenia przysługuje wówczas, gdy ubezpieczony ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, wskutek którego dozna obrażeń określanych w warunkach ubezpieczenia.

Obrażenia te obejmują trwałe uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia albo śmierć wskutek wypadków niezależnych od woli poszkodowanego, spowodowanych przyczynami zewnętrznymi. Ubezpieczenie może obejmować:

 • śmierć,

 • trwałe inwalidztwo,

 • złamania kości,

 • ciężkie oparzenia i odmrożenia,

 • wstrząśnienie mózgu,

 • powstanie blizn,

 • udar mózgu i zawał serca,

Świadczenia wypłacane są również z tytułu niezdolności dziecka do nauki.

NNW w wariancie podstawowym i rozszerzonym

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakres ochrony polisy NNW może się różnić w zależności od jej wariantu. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość ubezpieczenia dziecka w wariancie podstawowym (tańszym) lub rozszerzonym (droższym).

Wariant rozszerzony umożliwia rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o:

 • leczenie za granicą,

 • leczenie ponadstandardowe,

 • zasiłek szpitalny,

 • zwrot kosztów odbudowy stomatologicznej zębów stałych,

 • zwrot kosztów pogrzebu,

 • zwrot opłaconego czesnego,

 • zasiłek z tytułu śmierci opiekuna prawnego dziecka wskutek NW.

Ochrona nie tylko w szkole

Ubezpieczenie NNW chroni dziecko nie tylko w szkole czy drodze do niej, ale także na wycieczkach szkolnych, w domu, w podróży itp. Zazwyczaj polisa zabezpiecza tylko na terenie Polski, choć wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia rozszerzenie wariantu ochrony o zagranicę (za dodatkową opłatą).

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

NNW to polisa nieobowiązkowa, choć wiele placówek oświatowych wprowadza wewnętrznymi regulacjami konieczność ubezpieczenia ucznia przez jego opiekuna od wypadków.

Istnieje możliwość skorzystania z oferty proponowanej przez szkołę lub zakupu polisy we własnym zakresie. Zaletą tej pierwszej opcji jest niska cena, wynegocjowana przez dyrekcję szkoły ze względu na dużą liczbę osób ubezpieczających się grupowo. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często to rozwiązanie wiąże się z najmniejszym zakresem ochrony, który może okazać się niewystarczający, by poradzić sobie finansowo z leczeniem dziecka po wypadku.

Lepiej świadomie podjąć decyzję o tym, gdzie i jak ubezpieczymy życie i zdrowie naszego podopiecznego, tym bardziej że składka roczna w przypadku polisy NNW dla dziecka może wynieść zaledwie 50 zł rocznie. To niska cena za zapewnienie dziecku odpowiedniej ochrony.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci uczących się posiada w swojej ofercie większość zakładów ubezpieczeniowych – by wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców ubezpieczeniowych Comperia.pl lub skorzystać z naszej porównywarki finansowej.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje