12.12.2014

Ubezpieczenie mieszkania w bloku

W grupie ubezpieczeń majątkowych wymienia się ubezpieczenia lokali mieszkalnych. Można dzięki nim zapewnić ubezpieczenie dla domu lub mieszkania w bloku wielorodzinnym. Jak wykupić odpowiednie ubezpieczenie dla mieszkania w bloku?

Coraz bardziej popularne ubezpieczenie

Majątkowa polisa ubezpieczeniowa mieszkania staje się coraz bardziej popularnym ubezpieczeniem. Dane z listopada 2014 roku wskazują, że około 67 proc. polskich mieszkań i domów jest objętych ochroną ubezpieczeniową. 

Typ własności nieruchomości

Posiadając mieszkanie własnościowe, można je ubezpieczyć w kompleksowy sposób w większości towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących na polskim rynku. Na ogół polisa będzie składała się z trzech elementów:

  • ubezpieczenia murów i elementów stałych od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenia elementów ruchomych w mieszkaniu przed włamaniem i kradzieżą,
  • ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Czy wiesz że...?

W większości przypadków podstawowe ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych jest koniecznością, jeśli lokal nabywany jest w ramach zaciągniętego z banku kredytu hipotecznego. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku kredytującego, obok wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej nieruchomości.

Ubezpieczenie murów i innych elementów stałych w mieszkaniu, np. okien czy drzwi, pozwoli na uzyskanie wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, jeśli dojdzie do wybuchu pożaru, wybuchu gazu w naszym lokalu mieszkalnym, albo do jego zalania w wyniku powodzi. Natomiast, jeśli pożar obejmie klatkę schodową - część wspólną mieszkańców, a u nas zniszczeniu ulegną tylko drzwi wejściowe, o odszkodowanie należy zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej, która posiada własne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie ruchomości w mieszkaniu

Jeśli posiadamy w lokalu mieszkalnym drogocenny sprzęt elektroniczny, komputer, sprzęt grający, biżuterię, cenne antyki i inne wartościowe przedmioty, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania z opcją ubezpieczenia ruchomości od kradzieży. Taka polisa polecana jest w szczególności właścicielom mieszkań na parterze lub w okolicy, w których kradzieże są notowane dosyć często.

Należy jednak sprawdzić, czy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie wyłącza swojej odpowiedzialności w przypadku kradzieży zabytkowych obrazów, biżuterii lub antyków.

Dodatkowa polisa OC dla domowników

Do ubezpieczenia mieszkania może być dołączana w niskiej cenie polisa OC w życiu prywatnym, chroniąca odpowiedzialność cywilną klienta i członków jego rodziny. Z polisy tej wypłacone będzie odszkodowanie na przykład w sytuacji, gdy pęknięty wąż z pralki lub uszkodzona spłuczka w toalecie spowoduje zalanie mieszkania sąsiada.

 

Szukasz najlepszej oferty ubezpieczenia? Skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi Comperia.pl.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje