12.12.2014

Ubezpieczenie domu od włamania

Wyjazd wakacyjny lub święta spędzane poza domem są okazją do relaksu i odpoczynku, ale dla przestępców to szansa na wzbogacenie się kosztem innych. Włamania do domów jednorodzinnych są nagminnym problemem. Jak się ustrzec przed takim procederem?

Policja na tropie włamywaczy

Według policyjnych statystyk w Polsce w 2013 roku dochodziło codziennie do 324 kradzieży z włamaniem. Najmniej bezpieczne pod tym względem są województwa zachodniej Polski - woj. dolnośląskie, woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie. Liczba włamań w ciągu roku do polskich domów od 2007 roku utrzymuje się na podobnym poziomie, ale rośnie wykrywalność sprawców takich przestępstw. Policja szacuje, że 33 proc. wszystkich włamywaczy do domów zostało zdemaskowanych.

Złodzieje stosują coraz to nowsze techniki i narzędzia pozwalające im wtargnąć do czyjegoś domu - najczęściej pod nieobecność właścicieli, ale również pod osłoną nocy. Wykorzystują tradycyjne łomy, wycinają szyby w drzwiach tarasowych, albo posiłkują się nowoczesnymi systemami komputerowymi, aby unieszkodliwić alarm w mieszkaniu i dokonać skutecznego włamania.

Przed ponoszeniem finansowych konsekwencji takich sytuacji chroni ubezpieczenie domu przed włamaniem. Jak je wybrać i na jakie kwestie należy przy tym zwracać uwagę?

Umowa o ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu przed włamaniem to jedna z podstawowych polis majątkowych, jakie oferowane są w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych.

Zapoznając się z ofertą ubezpieczenia domu przed włamaniem i kradzieżą należy poświęcić czas na przeczytanie i przeanalizowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), w których ubezpieczyciel może zawrzeć ograniczenia czy wyłączenia swojej odpowiedzialności, aby uniknąć w pewnych przypadkach obowiązku wypłaty odszkodowania na rzecz klienta.

Uwaga! Według przyjmowanej przez ubezpieczycieli definicji kradzieży z włamaniem, jest to działanie polegające na bezprawnym zaborze przedmiotu ubezpieczenia w celu jego przywłaszczenia po uprzednim:

  • usunięciu istniejących zabezpieczeń domu, w tym zamków w drzwiach, alarmów itp.,  przy użyciu siły fizycznej, narzędzi, pozostawiającym ślady włamania,
  • otworzeniu zabezpieczeń oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył przez kradzież z włamaniem do innego pomieszczenia zabezpieczonego, o ile otwarcie to nastąpiło niezwłocznie po zdobyciu kluczy w sposób opisany powyżej.

Oznaczać by to mogło, że włamanie profesjonalne, z wykorzystaniem nowoczesnych systemów komputerowych i wytrychów, nie pozostawiające po sobie wyraźnych śladów włamania (np. wyłamanych zamków) może nie być klasyfikowane jako włamanie i kradzież, stąd też ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

Przykład ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu od włamania ma w swojej ofercie wielu ubezpieczycieli, w tym potentat rynkowy, firma PZU. Ubezpieczenie PZU DOM Plus przeznaczone jest dla osób fizycznych, właścicieli budynków mieszkalnych lub osób wynajmujących takie budynki. W ramach umowy ubezpieczeniowej klientowi zapewniona zostaje kompleksowa ochrona majątku, indywidualnie dopasowana do jego potrzeb oraz możliwość określenia mienia ruchomego objętego zakresem ubezpieczenia. Przedmiotem ubezpieczenia w polisie PZU DOM Plus jest mienie, ale nie tylko. W pakiecie ubezpieczeniowym można zapewnić kompleksową ochronę rodziny, w zakresie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym i NNW oraz pomoc w sytuacjach awaryjnych, w ramach PZU Pomoc w domu.

Ubezpieczenie domu w PZU obejmuje budynek mieszkalny, niemieszkalny, budynek w fazie budowy, lokal mieszkalny, ruchomości domowe, mienie w pomieszczeniach przynależnych do budynku, budowle na terenie posesji, obiekty specjalistyczne, a nawet nagrobki cmentarne.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje