15.12.2014

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia domu/mieszkania?

Oferty ubezpieczeń majątkowych domu lub mieszkania różnią się między sobą nie tylko zakresem ochrony ubezpieczeniowej świadczonej na rzecz klienta, ale i wysokością składki ubezpieczeniowej. Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Czynniki decydujące o cenie polisy

Cena za ubezpieczenie domu lub mieszkania zależy od szeregu czynników, a właściwie każda firma ubezpieczeniowa może samodzielnie wyznaczać ich katalog. Przede wszystkim, zależna jest ona od zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz od wysokości sumy ubezpieczenia, którą można negocjować z ubezpieczycielem. Nie bez znaczenia jest przy tym wartość samej nieruchomości oraz ruchomości znajdujących się w domu lub mieszkaniu, stanowiących przedmiot polisy.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie polisy ubezpieczenia mienia, powinniśmy wybrać standardową ochronę ubezpieczeniową, obejmującą ubezpieczenie elementów stałych i ruchomości mieszkania lub domu od ognia i innych zdarzeń losowych. Takiego ubezpieczenia na ogół żądają banki udzielając kredytów hipotecznych. Na wyższe koszty rocznej składki ubezpieczeniowej musimy się przygotować przy pełnym pakiecie ochronnym, zawierającym prócz ubezpieczenia podstawowego:

 • ubezpieczenie od ryzyka włamania z kradzieżą,
 • ubezpieczenie od dewastacji domu lub mieszkania,
 • ubezpieczenie ochronne OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie NNW domowników.

Generalnie im wyższa suma ubezpieczeniowa, tym wyższa cena polisy. Szacując sumę ubezpieczeniową powinniśmy brać w pierwszej kolejności pod uwagę rzetelną wycenę rzeczy ruchomych, które najszybciej mogą zostać skradzione z domu lub mieszkania. Mało prawdopodobne jest, że dom zostanie okradziony ze wszystkiego, co znajduje się w jego wnętrzu.

Jednakże, skupiając się na wycenie murów nieruchomości, trzeba zwrócić uwagę na rzeczywistą wartość nieruchomości. W przeciwnym wypadku wskazując wyższą wartość domu lub mieszkania nie dość, że będziemy ponosić wyższe koszty składki ubezpieczeniowej, to wystąpi zjawisko nadubezpieczenia. Tak wysoka suma ubezpieczeniowa i tak może nie być nam wypłacona, jeśli wycena szkód po stronie ubezpieczonego będzie wskazywała na niższe odszkodowanie.

Uwaga!

Ubezpieczenia majątkowe nie mają na celu wzbogacenia się ubezpieczonego po wypłaceniu mu odszkodowania. Powinno ono zrekompensować mu poniesione szkody.

Pozostałe czynniki wpływające na wysokość składki

Prócz zakresu i sumy ubezpieczenia, przy kalkulowaniu składki ubezpieczeniowej bierze się pod uwagę i inne czynniki, takie jak:

 • wartość przedmiotu ubezpieczenia,
 • wykupywanie polisy w firmie ubezpieczeniowej, z którą współpracuje klient,
 • posiadane zabezpieczenia antywłamaniowe w domu lub mieszkaniu,
 • lokalizacja nieruchomości,
 • bezszkodowość, np. brak incydentów włamań w przeszłości,
 • czas trwania ubezpieczenia,
 • wkład własny klienta,
 • umiejscowienie mieszkania na najniższej kondygnacji - parterowe mieszkania mogą być obarczone zwyżką ubezpieczeniową.

Przykładowe koszty ubezpieczenia

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztowałoby się ubezpieczenie domu lub mieszkania? Skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi Comperia.pl!

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje