16.12.2014

Jak wysokiego ubezpieczenia domu lub mieszkania potrzebujesz?

Ważnym elementem negocjacji przy zawieraniu umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania jest ustalanie sumy ubezpieczenia. Od tego parametru w dużej mierze zależy wysokość ewentualnych odszkodowań z ubezpieczenia oraz wysokość składki ubezpieczeniowej. Jak wysokiego ubezpieczenia potrzebujemy?

Szacowanie sumy ubezpieczenia

Polisa ubezpieczenia mieszkania zawsze opiewa na konkretną sumę ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości ubezpieczanego domu lub mieszkania oraz elementów ruchomych, jeśli są one również objęte ochroną ubezpieczeniową. Bardzo ważne jest odpowiednie oszacowanie właściwej sumy ubezpieczenia, bowiem w razie szkody wpływa to na wysokość odszkodowania.

Suma ubezpieczenia mieszkania może odpowiadać jego wartości rynkowej, właściwej dla danej miejscowości i lokalizacji. Z wyższą składką, ale i wyższą sumą ubezpieczenia, będzie wiązało się ubezpieczenie np. dla dużego apartamentu w Warszawie niż dla dwupokojowego mieszkania w Częstochowie.

Uwaga!

Dla budynków mieszkalnych nie szacuje się sumy ubezpieczenia na podstawie wartości rynkowej, ponieważ może ona być zaniżona lub zawyżona z uwagi na lokalizację domu i wartość działki, na której go wybudowano. Kwota wskazana jako suma ubezpieczenia powinna odpowiadać kwocie niezbędnej do odbudowania budynku mieszkalnego, bez względu na jego usytuowanie. Sumę ubezpieczenia ustala się w takim przypadku na podstawie wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej.

Wartość odtworzeniowa i rzeczywista

Ubezpieczenie według wartości odtworzeniowej jest najkorzystniejsze dla klienta, bowiem suma ubezpieczenia odpowiada wówczas kwocie, jaką należałoby wydać, aby odbudować taki sam budynek mieszkalny z uwzględnieniem jego dotychczasowej powierzchni, zastosowanych materiałów, konstrukcji, czy nakładów na roboty wykończeniowe i aranżację wnętrza.

Natomiast wartość rzeczywista, wedle której może być szacowana suma ubezpieczenia domu, uwzględnia stopień zużycia budynku. Zależna jest od przewidywanej trwałości nieruchomości.

Czy wiesz że...?

Dla budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej przewidywana trwałość wynosi od 80 do 100 lat, a dla budynków o konstrukcji mieszanej - już od 90 do 120 lat. Im budynek jest starszy, tym mniej korzystne jest ustalanie sumy ubezpieczenia według wartości rzeczywistej.

Suma ubezpieczenia dla wyposażenia domu lub mieszkania

W zakres ubezpieczenia mienia domu lub mieszkania, może wchodzić także ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży lub zniszczenia. Tu także ma zastosowanie liczenie sumy ubezpieczeniowej według wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. Aby zaoszczędzić nieco na składce ubezpieczeniowej warto szacować sumę ubezpieczenia z zastosowaniem systemu pierwszego ryzyka. Oznacza ono wycenę wyłącznie tych przedmiotów, które są najbardziej wartościowe i istnieje największe prawdopodobieństwo ich kradzieży przez włamywacza. Istnieje małe ryzyko tego, że złodziej ukradnie dosłownie wszystko z mieszkania, co uzasadniałoby określanie sumy ubezpieczenia dla wszystkich elementów stałych i ruchomych w mieszkaniu lub domu.

Szukasz dobrej oferty ubezpieczenia domu albo mieszkania? Skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi Comperia.pl!

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje