Ubezpieczenie na życie, czyli jak zadbać o naszych bliskich

Co zrobić, gdy jedyny żywiciel rodziny nagle zachoruje?  W takim przypadku przyszłość pozostałych domowników staje pod wielkim znakiem zapytania. Rozwiązaniem tego problemu może być wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która przynajmniej w minimalnym stopniu pomoże przetrwać te trudne chwile. Jakie są rodzaje takich ubezpieczeń i na co zwracać uwagę podpisując umowę z danym towarzystwem? Sprawdźmy.

Co zrobić, gdy jedyny żywiciel rodziny nagle zachoruje?  W takim przypadku przyszłość pozostałych domowników staje pod wielkim znakiem zapytania. Rozwiązaniem tego problemu może być wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, która przynajmniej w minimalnym stopniu pomoże przetrwać te trudne chwile. Jakie są rodzaje takich ubezpieczeń i na co zwracać uwagę podpisując umowę z danym towarzystwem? Sprawdźmy.

Polisa na życie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego osobie ubezpieczonej i jej najbliższym. Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia, jakie wybierzemy. Zazwyczaj jednak jego beneficjentami jest najbliższa rodzina osoby ubezpieczonej. Innymi słowy, w przypadku wystąpienia pewnych nieprzewidywalnych zdarzeń losowych, bliscy ubezpieczonego otrzymajć od danego towarzystwa odpowiednie odszkodowanie.

Rodzaj ubezpieczeń

Najbardziej znanym rodzajem ubezpieczeń jest polisa na życie. Najczęściej wykupują ją osoby, które są jedynymi „żywicielami” całej rodziny. Wynika to z obawy, że w chwili ich śmierci lub kalectwa najbliżsi pozostaną pozbawieni stałego źródła dochodu. Dzięki ubezpieczeniu otrzymają oni odpowiednie odszkodowanie, co pozwoli przetrwać trudne chwile.

Ten rodzaj polisy jest szczególnie istotny, gdy w rodzinie znajdują się małe dzieci lub spłacany jest kredyt hipoteczny. Suma ubezpieczenia w przypadku takiej polisy powinna wynosić przynajmniej wielokrotność rocznych zarobków.

Innym rodzajem polis ubezpieczeniowych są tzw. polisy na dożycie. W przypadku ubezpieczeń tego typu „odszkodowanie” jest wypłacane w momencie osiągnięcia przez ubezpieczonego konkretnego wieku. Zazwyczaj są one wykorzystywane jako „obudowa” produktów inwestycyjnych. Oznacza to, że służą głównie do gromadzenia oszczędności przez pewien, określony w umowie czas. Po jego zakończeniu osobie ubezpieczonej zostaną wypłacone odpowiednie środki. Ubezpieczenie na dożycie mogą być wykorzystywane na przykład do odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę.

Trzeci rodzaj ubezpieczeń stanowi niejako połączenie obydwu polis opisanych powyżej. Oznacza to, że w ramach jednej umowy jest zawarte ubezpieczenie zarówno na życie, jak i dożycie. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że zapewnia finansową ochronę dla naszych najbliższych w przypadku wystąpienia różnych zdarzeń losowych i jednocześnie pozwala  nam gromadzić pieniądze na przyszłe wydatki np. emerytura, studia dzieci itd.

Gdzie po polisę?

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia z tym, czy innym towarzystwem konieczne jest wykonanie kilku operacji.

Przede wszystkim należy porównać oferty kliku towarzystw ubezpieczeniowych. Może się bowiem okazać, że propozycja jednego podmiotu, pomimo wyższej miesięcznej składki oferuje niższą wysokość sumy ubezpieczeniowej.

Konieczne jest również dokładne zapoznanie się z OWU - Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To właśnie w tym dokumencie zawarte są wszystkiej najważniejsze szczegóły odnoszące się do danej polisy, czyli między innymi obowiązki towarzystwa, ubezpieczonego, definicje, wyłączenia itd.

Ostatnia rzecz, która jest niezbędna w ubezpieczeniach na życie lub dożycie to podanie dokładnych informacji na temat stanu naszego zdrowia podczas wypełniania ankiety medycznej. W przypadku „zatajenia” jakiejkolwiek informacji i jej późniejszemu wyjściu na jaw, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Polisy ubezpieczeniowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na zabezpieczeniu przyszłości finansowej sobie i swoim najbliższym. Dzięki nim, pomimo wystąpienia niekorzystnych zdarzeń losowych, możliwe jest kontynuowanie życia na dotychczasowym poziomie. Oczywiście, nie są one w stanie cofnąć czasu, ale przynajmniej w niewielkiej części zrekompensują przykre wydarzenie.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje