Ubezpieczenie OC - od czego zależy wysokość składki?

Użytkowanie samochodu kosztuje. I nie chodzi tylko o wysokie ceny benzyny, ale również koszty  związane z naprawami czy z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Wiadomo, że polisa OC jest obligatoryjna i kierowca nie ma możliwości uniknięcia tego zakupu. Jedyne co może zrobić to spróbować obniżyć wysokość płaconej przez siebie składki. Jak tego dokonać  i od czego rzeczywiście zależy poziom tego parametru. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Użytkowanie samochodu kosztuje. I nie chodzi tylko o wysokie ceny benzyny, ale również koszty  związane z naprawami czy z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Wiadomo, że polisa OC jest obligatoryjna i kierowca nie ma możliwości uniknięcia tego zakupu. Jedyne co może zrobić to spróbować obniżyć wysokość płaconej przez siebie składki. Jak tego dokonać  i od czego rzeczywiście zależy poziom tego parametru. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC jest regulowane ustawą z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nakłada ona na właścicieli pojazdów obowiązek regularnego uiszczania składki ubezpieczeniowej za posiadany pojazd. Nie ma przy tym znaczenia, czy dane auto jest w danej chwili zepsute, czy uszkodzone. Oczywiście ustawa przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły, ale w większości przypadków płacić trzeba.

Wysokość obowiązkowej składki OC dla każdego posiadacza pojazdu jest ustalana indywidualnie, a co za tym idzie, jej poziom może przyjmować różne wartości nawet dla auta tej samej marki i z tego samego rocznika. Podstawowy wymiar składki jest uzależniony od kilku czynników.

Wiek kierowcy

Pierwszym kryterium, od którego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej jest wiek kierowcy. W zasadzie im jest on niższy, tym droższe OC trzeba płacić. Z badań wynika, że to młodzi kierowcy wykazują się wyższą szkodowością aniżeli ich starsi koledzy, więc w konsekwencji ponoszą wyższe koszty związane z wykupienie polisy OC.

Miejsce zamieszkania

Wysokość składki OC zależy również od miejsca zamieszkania kierowcy. Ze statystyk prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe wynika, że w niektórych powiatach dochodzi do zwiększonej liczby incydentów drogowych (wypadków), co w znaczący sposób wpływa na wyższe koszty ubezpieczycieli. Dlatego też w celu zrekompensowania tego zjawiska,  TU stosują wyższe składki ubezpieczeniowe dla takich rejonów.

Auto

Innym czynnikiem warunkującym wysokość płaconej przez kierowcę składki na ubezpieczenie OC jest rodzaj posiadanego samochodu. Parametry brane pod uwagę to między innymi marka, model, rok produkcji, ale także pojemność zamontowanego silnika. To właśnie na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza wysokość należnej składki OC.

Inne

Wysokość składki OC może jeszcze zależeć od innych czynników. Najistotniejszym jest wysokość przysługujących zniżek. Firmy ubezpieczeniowe premiują bezszkodowych kierowców i udzielają im rabatu podczas wykupywania nowej polisy. Zniżki, jakie można uzyskać, sięgają nawet 60 proc. kwoty wyjściowej.

Na rabat mogą również liczyć kierowcy, którzy zdecydują się opłacić swoją polisę jednorazowo. Zapłata składki za cały rok z góry skutkuje dodatkowymi zniżkami - najczęściej około 5 proc.

Wysokość składki OC jest uzależniona od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że poziom tej opłaty jest ustalany przez każde towarzystwo osobno. Dlatego ważne jest aby przed wybraniem propozycji konkretnej instytucji porównać jak największą liczbę ofert. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą i w każdej instytucji obejmuje dokładne to samo, więc z punktu widzenia klienta nie ma potrzeby przepłacać.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje