16.12.2014

Podstawowe wykluczenia i ograniczenia w ubezpieczeniach bagażu

Chcesz zapewnić sobie udane wczasy za granicą? Nie ryzykuj, że do celu podróży dotrzesz sam, a Twój bagaż podąży inną drogą. Ubezpiecz go i ciesz się urlopem bez obaw o przykre niespodzianki.

By zapewnić sobie udany wypoczynek, wyjeżdżając za granicę, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Mowa tu nie tylko o spakowaniu potrzebnych rzeczy, ale również zabezpieczeniu się na wypadek ich utraty.

Zaginięcia bagażu na lotniskach nie należą do rzadkości. Turyści mogą jednak minimalizować przykre skutki ich zagubienia czy kradzieży, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Mogą wówczas liczyć na szybką pomoc finansową, dzięki której zakupią akcesoria (przede wszystkim odzież) niezbędne do kontynuowania wypoczynku.

Ubezpieczyciel nie zwróci kosztów utraty całego bagażu

Ubezpieczenie bagażu podróżnego jest najczęściej dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Ochroną obejmuje zwykle rzeczy osobiste należące do ubezpieczonego, które przeznaczone są do użytku codziennego. Będą to więc: ubrania, buty, kosmetyki, a także drobny sprzęt AGD (żelazko, suszarka do włosów).

Większość zakładów ubezpieczeniowych daje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o opóźnienia dostarczenia bagażu. Zwykle jest to opcja dodatkowo płatna.

Zazwyczaj z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są:

  • pieniądze, karty płatnicze i papiery wartościowe,

  • biżuteria, zegarki,

  • futra,

  • dzieła sztuki, antyki,

  • instrumenty muzyczne,

  • lekarstwa, okulary, protezy,

  • sprzęt fotograficzny, komputerowy, audio-video,

  • sprzęt sportowy,

  • artykuły spożywcze i używki (np. alkohol).

Polisa nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności

O uzyskaniu odszkodowania będziemy musieli zapomnieć wówczas, gdy bagaż zaginął wskutek naszego niedbalstwa (np. gdy zostawiliśmy go na chwilę bez opieki). Podobnie będzie, kiedy szkoda powstała w wyniku zniszczenia lub konfiskaty bagażu przez służby celne.

Świadczenie nie zostanie nam wypłacone także wówczas, gdy przewożone rzeczy uległy potłuczeniu lub samozepsuciu.

Zwykle ubezpieczyciele nie odpowiadają również za uszkodzenia walizek, plecaków, toreb etc.

Czy warto wykupić polisę?

Mimo że samo ubezpieczenie bagażu nie pokryje wszystkich szkód, na jakie narażeni jesteśmy w podróży, to może okazać się cenną pomocą finansową w przypadku zaginięcia bagażu.

Nie będziemy musieli ponosić kosztów zakupu ubrań i przyborów toaletowych, niezbędnych na urlopie. Zaoszczędzimy sobie również wielu nerwów, jakie związałyby się z tego typu nieprzyjemnym zdarzeniem, mogąc oddawać się przyjemnościom na długo wyczekiwanym urlopie.

Jeśli nie wiesz, które ubezpieczenie przyda Ci się w podróży – poradź się ekspertów Comperia.pl!

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje