17.12.2014

Warto ubezpieczyć bagaż? W lotach z przesiadką ginie co drugi bagaż!

Wybierając się na wakacje czy w podróż służbową, musimy spakować bagaże. Wiele osób spisuje wcześniej listę rzeczy, które chce wziąć ze sobą na urlop. Pieczołowicie pakowany bagaż może jednak zaginąć w niewyjaśnionych okolicznościach na lotnisku. Dlatego warto go ubezpieczyć!

40 mln bagaży gubionych rocznie

Rok rocznie na lotniskach na całym świecie ginie 40 mln sztuk bagażu1. Na szczęście, 99,9 proc. z nich wraca do pasażera, niemniej w różnych okresie czasu. W momencie, w którym podróżny rozstaje się z bagażem głównym przy odprawie w terminalu lotniska, trafia on na taśmę, gdzie jest skanowany i kierowany do odpowiednich luków bagażowych samolotów. Czasem zdarzają się pomyłki i bagaż poleci w inne miejsce niż jego właściciel. Z tego względu żadnych cennych przedmiotów nie powinniśmy w nim przechowywać. Można jednak spać spokojniej, zabezpieczając bagaż poprzez wykupienie dodatkowej opcji ubezpieczenia turystycznego.

Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa

Polisa turystyczna zwykle obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym. W jej standardowy zakres nie wchodzi najczęściej ubezpieczenie bagażu. Taka polisa ma zabezpieczać bagaż na wypadek utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w czasie podróży. Można wykupić rozszerzony zakres ochrony ubezpieczeniowej bagażu, decydując się na objęcie ubezpieczeniem sprzętu sportowego czy elektronicznego i fotograficznego. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy odszkodowanie za zagubiony sprzęt sportowy i elektroniczny zostanie wypłacone w wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaci świadczenie pomniejszone o stopień amortyzacji sprzętu, co nie pozwoli na jego odkupienie. Korzystniejsza dla klienta jest sytuacja, gdy ubezpieczenie uwzględnia wartość odtworzeniową, dzięki czemu za odszkodowanie wypłacone przez towarzystwu ubezpieczeniowe będzie można zakupić nowy sprzęt, odpowiadający jakościowo temu, który został skradziony, zniszczony lub zgubiony.

Kiedy warto?

Turyści często podróżujący samolotami, na lotach z przesiadkami, podejmują wysokie ryzyko utraty swojego bagażu. Jak podaje SITA2, jeden z głównych producentów oprogramowania dla lotnisk, w 2009 roku co godzinę na lotniskach światowych ginęło prawie 3000 bagaży, do tego ponad połowa podczas lotów z przesiadkami. W takiej sytuacji wykupienie ochrony ubezpieczeniowej dla bagażu podróżnego wydaje się jak najbardziej na miejscu. Niskim kosztem można zabezpieczyć się przed ponoszeniem finansowych skutków zgubienia bagażu na lotnisku.

Czy wiesz że...?

Konwencja Montrealska narzuca na przewoźników obowiązek wypłacenia odszkodowania za zagubiony bagaż, ale kwota świadczenia jest przy tym niewielka. Za zagubiony bagaż można otrzymać rekompensatę w maksymalnej wysokości 20 dolarów amerykańskich za 1 kg bagażu.

Ochrona bagażu jest niezbędna, jeśli wybieramy się do kraju o wysokim poziomie przestępczości. Wówczas przyda się polisa na wypadek utraty bagażu w wyniku rozboju.

Uwaga!

Ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia mogą wskazać wyłączenia swojej odpowiedzialności odszkodowawczej, np. wtedy, gdy bagaż zostanie skradziony z autokaru czy z lotniska. Ochrona obejmuje za to mało prawdopodobną w praktyce kradzież toreb należących do ubezpieczonego z przechowalni bagażu.

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje